donabalafia amb els 44 anys de Moviment Veinal a Balàfia

About The Women's Sports Foundation from Women's Sports Foundation Activitats, promoció de la IGUALTAT, Xocolatades, Feminisme, Exposicions, presentacions de llibres i Conferències, una mica de tot, la millor programació per aquest any que encetem.

dimarts, 29 de desembre de 2015

TAULA RODONA DONA I ESPORT : ANY 2015 II Congrés de l’Esport Català

És impossible fer un repàs al 2013 sense parlar d'aigua. Les piscines han banyat de glòria l'esport femení aquest any. Les noies del waterpolo del Club Natació Sabadell van obrir la veda amb un triplet lloable de Lliga, Copa i Champions i han engrandit la fita amb les dues Supercopes, la d'Espanya i la d'Europa. La selecció espanyola no es va voler quedar enrere i es va col•locar al capdamunt del waterpolo mundial amb l'or als campionats de Barcelona i la guinda del pastís la va posar la catalana Jennifer Pareja, que ha estat escollida millor jugador europea de l'any. Sense sortir de l’aigua les nostres esportistes han aconseguit 11 medalles més. Set d'elles pertanyen a l'equip de sincronitzada, que va posar l'afició dempeus en un emocionat Palau Sant Jordi als Mundials de Barcelona. Una altra se la va endur a braçades la Melani Costa i tres més van ser per un altre dels noms propis d’aquesta temporada, Mireia Belmonte. La de Badalona ha vertebrat amb medalles i rècords un any històric. - See more at: http://www.donesdigital.cat/noticia/875/un-2013-ple-de-campiones/#sthash.6Ih59oae.dpuf

El sector esportiu del país va manifestar el seu desig de tenir instruments d’Estat per tal que Catalunya esdevingui un referent a Europa i el món en activitat física i esport, la qual cosa permetria treure més profit del beneficis socials, econòmics i de projecció internacional del sector i afavoriria una major pràctica esportiva entre la ciutadania durant totes les etapes de la vida.


Aquesta és la principal conclusió que s’ha posat de manifest a l’INEFC Barcelona durant la cloenda del II Congrés de l’Esport Català, impulsat per la Generalitat de Catalunya, amb el suport de la Unió de Federacions Esportives de Catalunya (UFEC) i la Unió de Consells Esportius de Catalunya (UCEC), que ha servit per exposar les propostes de persones, entitats i institucions que s’han treballat en els últims quatre mesos amb l’objectiu de fer una reflexió conjunta entre Govern i agents del sector per redefinir i rellançar el model esportiu del país, i projectar al món Catalunya com a país esportiu.


Les més de 50 reunions celebrades a tot el territori -amb la participació de 500 experts- per part de les cinc comissions executives -Activitat Física, Esport i Salut;  Formació i Educació; Alt Rendiment i Esport Federat;  Empresa, Esport i Turisme, i els Clubs Catalans del Futur- i de les quatre comissions d’assessorament –Directiva; d’exsecretaris generals de l‘Esport; Institucional i Parlamentària, i Interdepartamental- han permès aflorar idees que han reforçat aquest projecte comú i que han posat de relleu, entre d’altres, la necessitat d’augmentar el rang polític de la Secretaria General de l’Esport per elevar-la a un ministeri o conselleria de l’Activitat Física i l’Esport.
 Aquest procés, que ha de servir per posar l’esport i els valors que porta associats al lloc que mereixen, vol per a l’esport català unes eines d’Estat que facin possible reduir el sedentarisme a Catalunya per aconseguir una societat saludable; situar l’activitat física i l’esport en la centralitat política, social i econòmica, i elevar-los al 3% del Producte Interior Brut de Catalunya, i reforçar el teixit associatiu esportiu i dotar-lo de més instruments i autonomia.
 Tal com ha quedat palès en les diverses exposicions, per fer realitat aquests objectius caldria definir unes línies estratègiques basades en cinc punts: incrementar el nombre de ciutadans actius que practiquen activitat física i esport de manera continuada i en totes les franges d’edat, tot vinculant-los a les entitats; regular una nova legislació sobre l’activitat física i l’esport de Catalunya des de l’òptica de la transversalitat i dels drets socials; potenciar el sector de l’activitat física i l’esport com a motor de la recuperació econòmica i creador de llocs de treball; aconseguir que l’esport esdevingui una eina de projecció de Catalunya al món, amb la participació oficial i normalitzada de les nostres seleccions esportives, i fer sostenible el sistema esportiu de Catalunya basant-se en la concertació públic–privada.
 
Llei de l’activitat física i l’esport de Catalunya
 El desplegament d’aquests eixos tindria entre les accions més transcendents la creació, com ja s’ha esmentat, del ministeri (conselleria) de l’Activitat Física i l’Esport, així com altres actuacions, moltes de les quals podrien derivar en canvis legislatius, com ara l’elaboració d’una nova Llei de l’activitat física i l’esport de Catalunya o l’adequació de les estructures administratives i legislatives esportives catalanes al marc legislatiu esportiu i olímpic de l’àmbit comunitari i internacional.
 Una altra de les eines que hauria d’ajudar a reforçar el paper preeminent de l’esport al país és impulsar  la creació de la Unió d’Esports de Catalunya, des de la Unió de Federacions Esportives de Catalunya i la Unió de Consells Esportius de Catalunya, que constitueixi el paraigua organitzatiu de les entitats esportives sense ànim de lucre que pugui treballar per aconseguir més recursos i defensi els seus interessos.
Finalment, en aquest marc, els diversos agents de l’esport català proposen establir una hora de pràctica d’activitat física i esport al dia en totes les franges del sistema educatiu -també en el postobligatori i universitari-; elaborar periòdicament indicadors sobre l’estat de l’activitat física i l’esport a Catalunya; fer sostenibles els clubs i les entitats esportives com a peça estructural del sistema esportiu català i com a elements de cohesió social i de vertebració territorial; potenciar els programes de tecnificació i alt rendiment esportiu de Catalunya; donar una formació de qualitat als professionals de l’activitat física i l’esport de referència en tots els nivells, i aconseguir un nou model de finançament que permeti augmentar els recursos públics i privats disponibles per al sector de l’activitat física i l’esport.

Ara, 21 anys després del I Congrés de l’Esport Català, aquestes noves aportacions i propostes de les persones i entitats que fan rutllar el sistema esportiu català estan pensades perquè estiguin a disposició del Govern per tal de que, si ho considera oportú, les desenvolupi, comptant amb el suport de diverses comissions de seguiment que controlin el grau de compliment de les actuacions previstes.

És impossible fer un repàs al 2013 sense parlar d'aigua. Les piscines han banyat de glòria l'esport femení aquest any. Les noies del waterpolo del Club Natació Sabadell van obrir la veda amb un triplet lloable de Lliga, Copa i Champions i han engrandit la fita amb les dues Supercopes, la d'Espanya i la d'Europa. La selecció espanyola no es va voler quedar enrere i es va col•locar al capdamunt del waterpolo mundial amb l'or als campionats de Barcelona i la guinda del pastís la va posar la catalana Jennifer Pareja, que ha estat escollida millor jugador europea de l'any. Sense sortir de l’aigua les nostres esportistes han aconseguit 11 medalles més. Set d'elles pertanyen a l'equip de sincronitzada, que va posar l'afició dempeus en un emocionat Palau Sant Jordi als Mundials de Barcelona. Una altra se la va endur a braçades la Melani Costa i tres més van ser per un altre dels noms propis d’aquesta temporada, Mireia Belmonte. La de Badalona ha vertebrat amb medalles i rècords un any històric. - See more at: http://www.donesdigital.cat/noticia/875/un-2013-ple-de-campiones/#sthash.6Ih59oae.dpuf
És impossible fer un repàs al 2013 sense parlar d'aigua. Les piscines han banyat de glòria l'esport femení aquest any. Les noies del waterpolo del Club Natació Sabadell van obrir la veda amb un triplet lloable de Lliga, Copa i Champions i han engrandit la fita amb les dues Supercopes, la d'Espanya i la d'Europa. La selecció espanyola no es va voler quedar enrere i es va col•locar al capdamunt del waterpolo mundial amb l'or als campionats de Barcelona i la guinda del pastís la va posar la catalana Jennifer Pareja, que ha estat escollida millor jugador europea de l'any. Sense sortir de l’aigua les nostres esportistes han aconseguit 11 medalles més. Set d'elles pertanyen a l'equip de sincronitzada, que va posar l'afició dempeus en un emocionat Palau Sant Jordi als Mundials de Barcelona. Una altra se la va endur a braçades la Melani Costa i tres més van ser per un altre dels noms propis d’aquesta temporada, Mireia Belmonte. La de Badalona ha vertebrat amb medalles i rècords un any històric. - See more at: http://www.donesdigital.cat/noticia/875/un-2013-ple-de-campiones/#sthash.6Ih59oae.dpuf
És impossible fer un repàs al 2013 sense parlar d'aigua. Les piscines han banyat de glòria l'esport femení aquest any. Les noies del waterpolo del Club Natació Sabadell van obrir la veda amb un triplet lloable de Lliga, Copa i Champions i han engrandit la fita amb les dues Supercopes, la d'Espanya i la d'Europa. La selecció espanyola no es va voler quedar enrere i es va col•locar al capdamunt del waterpolo mundial amb l'or als campionats de Barcelona i la guinda del pastís la va posar la catalana Jennifer Pareja, que ha estat escollida millor jugador europea de l'any. Sense sortir de l’aigua les nostres esportistes han aconseguit 11 medalles més. Set d'elles pertanyen a l'equip de sincronitzada, que va posar l'afició dempeus en un emocionat Palau Sant Jordi als Mundials de Barcelona. Una altra se la va endur a braçades la Melani Costa i tres més van ser per un altre dels noms propis d’aquesta temporada, Mireia Belmonte. La de Badalona ha vertebrat amb medalles i rècords un any històric. - See more at: http://www.donesdigital.cat/noticia/875/un-2013-ple-de-campiones/#sthash.6Ih59oae.dpuf

dilluns, 28 de desembre de 2015

REIS A BALÀFIA 2016

COM CADA ANY
ELS REIS DE L'ORIENT ENS VISITARAN 
A BALÀFIA
 AMB UNA GRAN CAVALCADA
PER PODER GAUDIR
 DE L'ENTREGA PERSONAL 
US ESPEREM EL 4 I 5 DE GENER 
de 16:00 a 20:00h
visitaran  les
RESIDÈNCIES DE LA GENT GRAN
I DESPRÉS AL CENTRE CÍVIC 
ENTREGARAN ELS REGALS
US ESPEREM!!

divendres, 25 de desembre de 2015

ELS DRETS HUMANS DE LES DONES

Les dones tenen dret a gaudir dels seus drets humans plena i equitativament i a viure sense cap tipus de discriminació. No obstant això, la discriminació contra la dona persisteix en molts àmbits, directament i indirectament, a través de lleis i polítiques, normes i pràctiques socials, i estereotips per raons de gènere

La igualtat de gènere davant la llei no implica necessàriament que les dones tinguin les mateixes oportunitats en la pràctica. 
Veure més a:http://www.unwomen.org/es/digital-library/multimedia/2015/12/infographic-human-rights-women#sthash.1vOAfSBx.dpu.  A tall d'exemple, aquestes infografies  il·lustren les diverses formes de discriminació en que s'enfronten les dones. 



dijous, 24 de desembre de 2015

#trenquemestereotips: TOTS I TOTES RESPONSABLES A L'HORA DE COMPRAR JOGUINES

Ens afegim a la campanya de sensibilització iniciada  per l'Institut Català de les Dones que convida a prendre consciència de la importància dels temps de joc per educar els infants en els valors de l’equitat entre homes i dones. Penja el teu missatge o fotografia a les xarxes socials amb l'etiqueta #trenquemestereotips
La iniciativa #trenquemestereotips consta de quatre imatges que combinen joguines carregades d’estereotips de gènere amb els eslògans “M’agrada disfressar-me de fada ninja”; “M’agrada arreglar les coses amb una mica màgia”; “M’agrada que el meu peluix faci de migcampista”; “M’agrada carregar la cuineta al camió”, que criden l’atenció i conviden a la reflexió sobre la superació d'estereotips a través dels missatges següents:
  •  Els jocs són importants per ajudar les criatures a desenvolupar el seu potencial. Jugant ens formem, adquirim valors i comportaments.
  • No hem de condicionar les criatures a uns determinats jocs pel fet d’haver nascut nen o nena. Deixem enrere els estereotips sexistes.
  • Jugant, tots hem de poder desenvolupar la tendresa, la valentia, la sensibilitat, la iniciativa o la fortalesa.
  • Construïm un futur on dones i homes respectem les nostres diferències i ens relacionem com a iguals.
 
La divulgació electrònica i en vídeo de les imatges i missatges es farà a través de les xarxes socials, on es convida a tothom a que s’impliqui en la no transmissió d’estereotips sexistes a través del joc i les joguines i a mostrar creativament la seva adhesió a aquesta idea amb missatges i/o fotografies a facebooktwitter iinstagram amb l'etiqueta #trenquemestereotips.
#trenquemestereotips també es difon en suport cartell a través dels municipis, els Serveis d’Informació i Atenció a les Dones, les escoles, llars d’infants, centres comercials i biblioteques, entre altres. Els materials de la iniciativa estan disponibles a través del web de l’ICD.

dimecres, 23 de desembre de 2015

JA ENS HA ARRIBAT EL REGAL DE LA SÒNIA. MOLTES GRÀCIES

Malgrat faig tard,
renaixo d’espurnes llunyanes.
Només tinc el vent en contra,
i oceans de versos al davant.

Sònia C. Ignés

US RECORDEM QUE PROPERAMENT PODREU 
COMPRAR EL LLIBRE
s'ha exhaurit la 1a edició

dimarts, 22 de desembre de 2015

NADAL A BALÀFIA


Nadal

Compromeses amb Balàfia
preparant un any nou 2016 ple d'activitats
"tallers amb història", música, Exposicions, Llibres, Poesia

dijous, 10 de desembre de 2015

CASAL DE NADAL PER A INFANTS A BALÀFIA. RECORDEU PRESENTACIÓ DEMÀ AMB EL CONTACONTES

El Casal Infantil de NADAL A BALÀFIA, 
com un dels espais de lleure, relació i acció sociocultural, amb una finalitat creativa, socioeducativa, cívica, cultural i integradora, contribueix a la difusió cultural de festivitats i celebracions tradicionals a Balàfia i Lleida. 
Per aquest motiu participa activa i conjuntament amb la resta d’entitats del barri en l’organització i celebració de festes tradicionals com el Nadal, el Carnestoltes, 
la Cursa Popular de Balàfia, Sant Jordi, la Festa Major del barri, etc. L’objectiu d’aquesta col·laboració, és realitzar diferents activitats en funció de la festivitat concreta, a més de promoure l’educació en valors i la formació d'infants per a esdevenir persones i que participin activament en la societat.
http://www.puntdestudi.com/
CLICA DAMUNT LA IMATGE PER INSCRIPCIONS
Durant les vacances escolars d’hivern, el Casal Infantil organitza activitats emmarcades i destinades a infants de 3 a 12 anys. 
 S’ofereixen activitats encaminades a la formació lúdica, esportiva i cultural de l’infant, així com el seu desenvolupament cognitiu i motor.

dimarts, 8 de desembre de 2015

DONES AL PARLAMENT. ENS FELICITEM PER QUE LA NOVA LEGISLATURA S'ESTRENA AMB UN ALTRA PRESIDENTA AL PARLAMENT PERÒ NO PODEM ESTAR CONTENTES

Núria de Gispert i Carme Forcadell
Per començar el mes de desembre ens volem fer ressò de dues dones brillants i bones, amb poder  i possibilitats, una, deixa la presidència del Parlament, l'altra, intervindrà i ajudarà a decidir el rumb de Catalunya.  Totes dues Presidentes del Parlament de Catalunya. Ens encantaria que Catalunya fos el país on les dones progressessin més i millor, on les seves propostes i veus fossin escoltades. El nombre de diputades havia superat el 40% del total en les dues últimes legislatures, però s'ha reduït fins al 38,5% després del 27-S. 
Diputades al Parlament de Catalunya
DonesPercentatge
Legislatura 1980-198475,2%
Legislatura 1984-1988118,1%
Legislatura 1988-19921410,4%
Legislatura 1992-19951712,6%
Legislatura 1995-19992014,8%
Legislatura 1999-20033223,7%
Legislatura 2003-20064331,8%
Legislatura 2006-20104835,5%
Legislatura 2010-20125843%
Legislatura 2012-20165440%
Quin motiu explica el descens de diputades al futur Parlament? Bàsicament, la decisió dels partits d'optar majoritàriament per homes per liderar les seves respectives llistes a les quatre circumscripcions catalanes. Els resultats han fet que, menys Junts pel Sí, la resta de partits hagi obtingut un o dos escons a Girona, Lleida i Tarragona, amb l'única excepció dels quatre escons de Ciutadans a Tarragona. Han entrat només els primers a cada demarcació, i els primers eren gairebé tots homes. La proporció de dones sobre el total de representants a Tarragona i Lleida és del 33,3%, mentre que a Barcelona, a l'escollir-se més escons, el percentatge de diputades augmenta fins al 43%, sense arribar a la paritat.
En total, la XI legislatura del Parlament tindrà 52 diputades i 83 diputats. El 38,5% de diputades que tindrà el nou Parlament porten a la cambra a nivells de 2006, quan les diputades suposaven el 36% del total. El 2010 la cambra va iniciar les seves sessions amb un 41,5% de diputades, percentatge que al març de 2011 va arribar al 43,7% gràcies a les 59 dones que van seure al Parlament, el màxim històric. No obstant això, les eleccions de 2012 van fer recular aquesta xifra fins a les 55 diputades, un 40,7%, i a partir de l'octubre vinent hi haurà tres diputades menys a la cambra.

dimarts, 24 de novembre de 2015

13a Caminada cultural: Ruta de l'oli - de MARXA per Juncosa -

Bon dia, la 13a caminada cultural per les Garrigues ja té propera parada. Aquest cop i de forma excepcional, serà en dissabte al matí. Per tant, reserveu-vos el dissabte dia 28 de novembre per conèixer de primera mà el patrimoni més gran que tenim a la comarca, l’olivera i el seu preuat oli d’oliva.
La caminada està inclosa dins del marc de la Fira de l'oli i de productes artesans que tindrà lloc a la població durant tot el cap de setmana (28 i 29 de novembre).
Juncosa serà la seu de la 13a caminada cultural. Diu la llegenda que quan Déu nostre Senyor féu el món, posà el compàs damunt, el féu voltar i sortí el món ben rodó i amb Juncosa al bell mig. Motiu pel qual podem trobar un forat que ho escenifica al davant de l’església.La ruta de l’oli, tal i com bé diu el nom, tindrà com a eix principal de la caminada el món de l’oli. Una ruta circular d’uns 8km aproximadament envoltats de l’autèntic paisatge que ens caracteritza, on trobarem murs de pedra seca que separen els bancals, terra aspra, envoltats d’oliveres carregades i esperant a ser collides i camins pràcticament deserts.
Durant la ruta, farem dos parades; veurem de primera mà en un finca com és la recol·lecció de les olives manualment, amb arpeta. I en una altra finca, observarem com es fa actualment la recol·lecció mitjançant maquinària, amb vibrador.
 Després de veure i conèixer les dos formes de recol·lecció, seguirem el mateix camí que les olives i ens dirigirem fins al molí d’oli Les Cabanes. Un cop a la cooperativa, farem una visita guiada per descobrir els diferents processos que fan possible extreure, de les olives arbequines que hem collit, el preuat oli d’oliva verge extra.
I com no podia ser menys, no marxarem del molí sense tastar el fantàstic oli d'oli D.O.P les Garrigues de les Cabanes.
 Hora d’inici de la ruta: 9.30h
Hora finalització: 13h.
Lloc de trobada i arribada: Plaça major de Juncosa.
Distància: 8km aprox.
Trobareu tota la informació més detallada de la ruta i l’apartat de les inscripcions al bloc de les caminades:
 

dissabte, 21 de novembre de 2015

IV Memorial Hortènsia Alonso: Activista dels Drets dels Infants, Cultural i Feminista

Hortènsia Alonso (Lleida, 1953-2010) va treballar activament per eradicar la violència contra les dones i els infants. Fou professora de Treball Social, regidora de l’Ajuntament de Lleida (1991-1995 i 1998-1999), Tècnica d’Infància i responsable de l’Observatori de la Violència de Gènere a la Subdelegació del govern de l’Estat a Lleida i tècnica en representació d’aquesta institució a la CAiS.


dimarts, 17 de novembre de 2015

aquest dimecres us convidem a parlar de SALUT. En commemoració del 25 de novembre

GRÀCIES 
A LES ESTUDIANTS DE GRAU D'INFERMERIA
US CONVIDEM A LA XERRADA
AL LLARG DE L'ACTE ENS FAREM LA FOTO DE LA CAMPANYA 
#DONAVEU1325


dilluns, 16 de novembre de 2015

VERSOS EN CAURE LA NIT. PRESENTACIÓ DIVENDRES A LES 8 DE LA TARDE

Calen veles al vent per fer bullir la mar de la poesia
La nostra crida per la POESIA és compromesa: busquem els millors versos, i la Sònia en els ofereix. No ens quedem amb els poetes del segle passat o del  XIX-, que es debaten entre l'enyor a la terra des de l'exili i l'amor "perquè sí, perquè el cos m'ho demana", parafrasejant Maria Mercè Marçal. L'impuls patriòtic, "en una pàtria tan petita que la somio completa" -com deia Pere Quart-, que també ha fet podi.
 Els que hi són, són intocables, han assumit la veu d'un poble.
Injustament la presència femenina en aquest món evidencia un cop més el reflex de la societat que ens envolta. Un toc d'atenció. GAUDIM d'una poetessa  viva.
La Sònia  Carrasco
  i l'estol d'amigues i amics ens donaran : matins, terra, camins ...
 Que aquesta presentació serveixi d'impuls per descobrir el pler sense mesura de la
 dolça metzina poètica.

dissabte, 14 de novembre de 2015

Caminada de la MARXA NÒRDICA : LLUITEM CONTRA LA VIOLÈNCIA MASCLISTA.

PER FER-NE DIFUSIÓ
http://dones.gencat.cat/ca/temes/violencia_masclista/
CONTRA LA VIOLÈNCIA MASCLISTA
SERVEI 24HORES
US DEMANEM QUE A TOTS ELS ESDEVENIMENTS ESPORTIUS DEL CAP DE SETMANA -21 I 22 NOVEMBRE DONEU SUPORT AL  MANIFEST

dijous, 12 de novembre de 2015

Dia Mundial per a l’eliminació de la violència envers les dones (25 novembre).Manifest institucional i del món de l’Esport

Des del món de l’ esport i des de la nostra entitat manifestem la voluntat de sumar esforços i crear sinergies de treball cooperatiu que ens permetin construir conjuntament dinàmiques innovadores per eradicar definitivament la violència masclista, perquè representa una greu vulneració dels drets humans i atempta contra la igualtat efectiva entre dones i homes. Treballarem per construir una societat democràtica, moderna i igualitària que faci front a la violència masclista i les desigualtats entre homes i dones, amb eines que ens permetin desplegar la Llei d’igualtat, aprovada el mes de juliol passat pel Parlament de Catalunya. Volem un esport que promogui els valors que l’hi són inherents com l’esforç, el respecte, el treball en equip, el sacrifici i la superació, lluny de qualsevol tipus de violència; i manifestem fermament la voluntat de treballar per eradicar-la.

dimarts, 10 de novembre de 2015

CAMPANYA PER LA PAU: NOSALTRES PARTICIPEM #DONAVEU1325

A TOTS ELS NOSTRES ACTES FAREM AQUESTA APORTACIÓ
I DEMANAREM QUE LA VEU DE LES DONES 
SIGUI PARTICIPATIVA, ALTA I CLARA
 FALTEN MOLTES DONES A LA POLÍTICA , A LA EMPRESA, A LA UNIVERSITAT
ÉS L'HORA QUE LES DONES PARTICIPIN ACTIVAMENT A LA SOCIETAT I PER LA PAU I NO QUEDIN RELEGADES A ÀMBITS MÉS DOMÈSTICS

divendres, 6 de novembre de 2015

Sense Embuts

El curs educació per una sexualitat alliberadora constarà de cinc sessions en què treballarem a partir de diversos materials: vídeos, lectures, articles... que prepararé per al grup
a més, hi haurà dinàmiques per tal de treballar la sexualitat des de la vivència i espais de discussió per enriquir-nos amb el bagatge personal de cadascuna de les persones que participem del curs
les sessions tractaran temes de llenguatge, infància, amor romàntic, sexe i paradigmes socials, entre altres i seguirem més o menys aquest ordre
tant de bo et vingui de gust participar-hi
una abraçada
Joan
 

dijous, 5 de novembre de 2015

Declaració per a la 60a Comissió de la Condició Jurídica i Social de la Dona de Nacions Unides

http://dones.gencat.cat/web/.content/02_institut/docs/cndc_declaracio2016.pdf
El CNDC ha aprovat una Declaració per a la 60a Comissió de la Condició Jurídica i Social de la Dona de Nacions Unides. Les entitats que treballen per a l’equitat de gènere demanen un desenvolupament sostenible amb la participació de les dones. 
Per un desenvolupament sostenible 
amb la participació de les dones

 El National Women’s Council of Catalonia, órgano de participación y consulta del Instituto Catalán de las Mujeres que aglutina a más de 300 entidades, hace un llamamiento para que:
 ·         Desde Cataluña se adopten las medidas necesarias para la consecución de los Objetivos de Desarrollo Sostenible, según la agenda mundial.
·         Y que el gobierno catalán, en sus relaciones internacionales, inste a los gobiernos a promover los derechos de las mujeres en cualquier lugar del planeta.

dilluns, 2 de novembre de 2015

día mundial de la diabetes:CAMINADA DIUMENGE 8 DE NOVEMBRE

En l'actualitat s'estima que al voltant de 220 milions de persones pateixen de diabetis. Cada 10 segons, 2 persones esdevenen diabètiques. Des de l'any 2009 fins a l'any 2013, el lema imposat per l'OMS és l'educació i prevenció de la diabetis.


L'educació és la base de la prevenció de la diabetis, ja que a través d'educar la població es poden detectar aviat casos de diabetis i prevenir complicacions derivades d'aquesta malaltia. Una de les principals coses a tenir present són els signes i símptomes que pot presentar la diabetis.

L'Organització Mundial de la Salut i la Federació Internacional de Diabetis van establir al dia 14 de novembre, com el dia mundial de la diabetis . Aquesta commemoració es realitza en honor a Frederick Banting , científic que va descobrir la insulina , hormona fabricada pel pàncrees i que permet l'entrada de glucosa a la cèl·lula. La diabetis és una malaltia metabòlica que es caracteritza per la reducció de síntesi d'insulina o per la manca total d'insulina en sang.