donabalafia amb els 44 anys de Moviment Veinal a Balàfia

About The Women's Sports Foundation from Women's Sports Foundation Activitats, promoció de la IGUALTAT, Xocolatades, Feminisme, Exposicions, presentacions de llibres i Conferències, una mica de tot, la millor programació per aquest any que encetem.

dimarts, 8 de desembre de 2015

DONES AL PARLAMENT. ENS FELICITEM PER QUE LA NOVA LEGISLATURA S'ESTRENA AMB UN ALTRA PRESIDENTA AL PARLAMENT PERÒ NO PODEM ESTAR CONTENTES

Núria de Gispert i Carme Forcadell
Per començar el mes de desembre ens volem fer ressò de dues dones brillants i bones, amb poder  i possibilitats, una, deixa la presidència del Parlament, l'altra, intervindrà i ajudarà a decidir el rumb de Catalunya.  Totes dues Presidentes del Parlament de Catalunya. Ens encantaria que Catalunya fos el país on les dones progressessin més i millor, on les seves propostes i veus fossin escoltades. El nombre de diputades havia superat el 40% del total en les dues últimes legislatures, però s'ha reduït fins al 38,5% després del 27-S. 
Diputades al Parlament de Catalunya
DonesPercentatge
Legislatura 1980-198475,2%
Legislatura 1984-1988118,1%
Legislatura 1988-19921410,4%
Legislatura 1992-19951712,6%
Legislatura 1995-19992014,8%
Legislatura 1999-20033223,7%
Legislatura 2003-20064331,8%
Legislatura 2006-20104835,5%
Legislatura 2010-20125843%
Legislatura 2012-20165440%
Quin motiu explica el descens de diputades al futur Parlament? Bàsicament, la decisió dels partits d'optar majoritàriament per homes per liderar les seves respectives llistes a les quatre circumscripcions catalanes. Els resultats han fet que, menys Junts pel Sí, la resta de partits hagi obtingut un o dos escons a Girona, Lleida i Tarragona, amb l'única excepció dels quatre escons de Ciutadans a Tarragona. Han entrat només els primers a cada demarcació, i els primers eren gairebé tots homes. La proporció de dones sobre el total de representants a Tarragona i Lleida és del 33,3%, mentre que a Barcelona, a l'escollir-se més escons, el percentatge de diputades augmenta fins al 43%, sense arribar a la paritat.
En total, la XI legislatura del Parlament tindrà 52 diputades i 83 diputats. El 38,5% de diputades que tindrà el nou Parlament porten a la cambra a nivells de 2006, quan les diputades suposaven el 36% del total. El 2010 la cambra va iniciar les seves sessions amb un 41,5% de diputades, percentatge que al març de 2011 va arribar al 43,7% gràcies a les 59 dones que van seure al Parlament, el màxim històric. No obstant això, les eleccions de 2012 van fer recular aquesta xifra fins a les 55 diputades, un 40,7%, i a partir de l'octubre vinent hi haurà tres diputades menys a la cambra.